9 lipiec 1998 powrót do Nowosci komputerowe
by Jim O'Brien, translated by Lech Błaszak July 9, 1998

Windows 98 Upgrade     Co powinienes wiedziec o Windows 98 Upgrade

  Jeżeli kupujesz nowy komputer to system Windows 98 najprawdopodobniej będzie już zainstalowany w cenie. Niemniej, posiadacze obecnych komputerów PC muszą wiedzieć czy upgrade jest warty ceny $90. Aby pomóc ci w podjęciu decyzji my, w ZD Labs wykonaliśmy testy aby znaleźć czy ulepszenia Microsoft są warte twoich pieniędzy.

Sprawność i niezawodność
  Po pierwsze to Win 98 nie daje znacznej poprawy prędkości, ale Maintenance Wizard przyczyni się do skrócenia czasu ładowania najczęściej uruchamianych programów przez umieszczenie ich na zewnętrznej krawędzi twardego dysku podczas procesu defragmentacji.

  Jednocześnie, umieszcza klastry niezbędne do załadowania danej aplikacji kolejno, jeden za drugim na dysku, tak że głowica nie musi przemieszczać się by je odczytać. Zauważyliśmy przyrost prędkości na obu naszych, 266MHz Pentium II oraz 90MHz Pentium, maszynach testowych, aczkolwiek był to mniej znaczny przyrost na wolniejszej maszynie. Potwierdzamy to co utrzymuje Microsoft że bootstart Win 98 trwa mniej więcej tyle samo czasu co Win 95.

  Windows 98 zawiera także wbudowane narzędzie do usprawnienia z FAT16 do FAT32, 32-bitowy file system Microsoftu. Z Windows 95, chyba że twój dostawca systemu sam przeinstalował FAT32, twoja jedyna opcja usprawnienia to programy "disk utility" innych producentów.
FAT32 tworzy mniejsze klastry zbiorów i pozwala na tworzenie większych niż 2GB partycji dysku. Te mniejsze klastry oznaczają oszczędność przestrzeni dysku. Faktycznie zauważyliśmy że Win98 z FAT32 zajmuje nieco mniej miejsca na dysku niż Win 95 z FAT16.

  Przy użyciu FAT32, czasy Win 98 na obu naszych systemach testowych, poprawiły się o około sekundę. Musimy jednak nadmienić że proces defragmentacji dysku z FAT32 trwał wyjątkowo długo, około pół godziny, nie powinien więc być ten proces planowany zbyt często.
Jeżeli kupiłeś komputer w ciągu ostatniego roku to prawdopodobnie już masz FAT32, ale jeżeli nie to on sam kosztuje prawie $90.

  Prawdopodobnie najlepsze ulepszenia działania systemu są zamaskowane jako narzędzia diagnostyki i obsługi. Na przykład, Win 98 upycha Rejestry by zaoszczędzić zasoby systemu, regularnie usuwa zalegające wpisy z usuniętych programów by zapobiec spowolnienie które pojawiało się w systemie Win 95 po dłuższym użytkowaniu. W przypadku korupcji danych, Win 98 zwraca się do jednej z pięciu rezerwowych kopii Rejestrów.

  Gwiazdą wszystkich środków utrzymania poprawności działania był Windows Update, użyteczna metoda łączenia do Microsoft Web site w celu zgrywania ulepszeń Win 98. Metoda ta poszukuje które z lokalnych komponentów posiadają odpowiadające im ulepszenia, przedstawia potem listę połączeń do zgrania i instalacji, ile tylko chcesz jednorazowo. Po użyciu jej, myślimy że będzie to łatwizna dla początkujących oraz o wiele mniej frustrujące dla zaawansowanych użytkowników niż ciągłe poszukiwanie ulepszeń.

  Zgodność z Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) daje kontrolę systemowi nad zarządzaniem zasilaniem. Na dłuższą metę, oznacza to poprawienie długości działania baterii dla notebook-ów które mają kompatybilny hardware i BIOS, aczkolwiek oszczędności będą zmieniać się w zależności od modelu. Relatywnie mało notebook-ów posiada wszystkie niezbędne kawałki umożliwiające pracę ACPI już dzisiaj, skontaktuj się więc ze swoim sprzedawcą notebook-a po więcej informacji.

  
Czas ładowania Windows 98
Test (sekundy)* Windows 95 Windows 98
 
Dell Dimension Pentium II 266
Microsoft Word 97 3.3 1.6
Microsoft Excel 97 2.3 1.3
Adobe Photoshop 4.0 7.3 5.2
Adobe PageMaker 6.5 9.2 6.8
 
HP Pentium 90
Microsoft Word 97 4.7 3.5
Microsoft Excel 97 3.1 2.8
Adobe Photoshop 4.0 10.1 9.3
Adobe PageMaker 6.5 11.8 10.3

* Wszystkie testy robione były z 32 MB RAM-u oraz FAT16

Obsługa sprzętowa

  Wbudowana do Win 98 obsługa urządzeń USB jest miłym akcentem który usprawiedliwia koszt ulepszenia jeżeli planujesz dodanie w przyszłości skanera lub kamery video. W czasie testu, Win 98 automatycznie rozpoznał USB skaner Logitech i załadował driver z dysku CD. Win 98 obsługuje także FireWire (IEEE 1394), pasujące do urządzeń high-bandwidth takich jak kamery video.

 Użytkownicy posiadający DVD-ROM otrzymali wbudowane łatwe do instalacji driver-y i dodatkowo obsługę UDF file system wspomagającą twórców tytułów. Zapewniona jest także obsługa DirectShow dla całej gamy interaktywnych możliwości DVD Video. Jeżeli posiadasz lub planujesz dodanie DVD-ROM drive to Win 98 jest najlepszym zapewnieniem niezawodnych, wszechstronnych doświadczeń z DVD.

  Obsługa dwóch monitorów jest ciekawym dodatkiem jeżeli chcesz zrobić użytek z drugiego, starego monitora (nawet jeżeli jest innego rozmiaru) by poszerzyć swoje pole widzenia. Upewnij się przed wyborem drugiej karty video że sprzedawca oferuje odpowiedni driver a także pamiętaj że obecnie karty AGP nie mogą sterować pierwszy-główny monitor.

  WebTV dla Windows to nic innego jak przeglądarka dla twojej kart TV-tuner z przewodnikiem programu i wbudowanym oprogramowaniem TopWave w celu zgrywania Web sites podczas trwania sygnału powrotów odchylania pionowego (VBI) w sygnale TV. Uważamy że jest to ciekawe demo przyszłych możliwości ale nie warte zbytniej uwagi obecnie.

Fakty o interfejsie
  Cokolwiek Wydział Sprawiedliwości sobie myśli, to integracja Active Desktop z Web jest najmniej istotna w Win 98. Jeżeli używasz już Internet Explorer 4.0, to masz już usprawnienia browsera Win 98.

  Pewnie że możesz umieścić indywidualne części Web na swoim desktop, lecz nie ma zbyt dużo dostępnych dodatkowych użytecznych komponentów w tym co oferuje Microsoft. Posiadanie miejsca do wpisania adresu URL na listwie narzędziowej Windows jest miłe lecz gdy już uruchomisz stronę to i tak będziesz działał w browserze. Domyślna listwa kanałów Web jest czymś co większość użytkowników usunie lub zignoruje.

  Interfejs pozwala na zmianę jakiegokolwiek foldera w łatwo dostępną listwę narzędziową z połączeniami do zbiorów lub URL. Oceniamy też bardzo dobrze Accessibility Configuration Wizard, który umożliwia kilka pomocnych opcji interfejsu, jak np. powiększanie ekranu dla użytkowników z upośledzeniami.

Na koniec
  Nikt nie powinien poczuwać się do ulepszania do Win 98, lecz jeżeli kupujesz dla siebie lub dla małej firmy to Win 98 jest wart $90 na system. Myśl o nim jak o rozdmuchanym Plus Pack dla Win 95.

 Użytkownicy notebook-ów powinni skontaktować się najpierw z producentami ich maszyn zanim zaczną liczyć na poprawę żywotności baterii, ale pomimo tego, traktujcie upgrade tak jak użytkownicy komputerów desktop. Firmy średniej wielkości i wielkie firmy powinny powstrzymać się aż pojawi się NT 5.0. Większość dostawców będzie oferować Win 95 jeszcze przez jakiś czas a DELL nawet zobowiązł się że będzie go sprzedawać do czasu wypuszczenia NT 5.0.

powrót do poczatku strony