30 marzec  1998 powrót do Nowosci komputerowe

Today's Headlines - Najświeższe wiadomości Przemysłu Komputerowego


Wyższa jakość, niższe ceny
  NEC Technologies ogłosił właśnie obniżkę cen na swoje monitory wysokiej jakości z linii MultiSync Series. Monitor 20.1-cali MultiSync LCD 2000 technologii XtraView jest tańszy o $600 i sprzedawany jest teraz za $5999. Ceny na NEC's 14.1-cali active-matrix flat-panel display są obniżone od 21% do 25%. Oba modele MultiSync LCD400 oraz LCD 400V dostarczane są z XtraView i sprzedawane odpowiednio za $1499 i $119
9. Wszystkie monitory LCD oferują szeroki kąt widzenia, ulepszoną jakość obrazu, oraz automatyczne dopasowanie do szerokiej gamy specyfikacji przepisów, włącznie z EPA Energy Star, NUTEK, MPR II, oraz standardów FCC Class B. --March 30, 1998

Beta 3 Upgrade Microsoft Database jest gotów do wysyłki
Microsoft zakończył publikowanie swojego Beta 3 SQL Server 7.0 database upgrade i zacznie jego dostarczanie do 30000 testerów w drugim kwartale 1998. Przedstawiciele firmy mówią że nowa wersja beta zawiera usprawniony transformation engine oraz zdolność migracji danych dla zestawów zapisywania danych w magazynach danych. Dodatkowo nowa wersja beta, nazwana "Sphinx", dostarczana jest z ulepszonym interfejsem użytkownika jak również z możliwością planowania wykonywania funkcji Data Transformation Services.
Nowe właściwości ulepszonej wersji zawierają ulepszony replication engine, samo-konfigurujący się, samo-dostrajający się core engine, usprawniony optymizator wywołań, oraz szereg innych ulepszonych cech.
Jednak pomimo usprawnień, Microsoft musiał wojować z niektórymi uwagami testerów dotyczącymi trudności wykonania upgradu z wersji SQL Server 6.5, przez wprowadzenie swojego 1K Database Challenge, obietnica czekania do 1000 udanych upgrade systemów przed uruchomieniem masowej dystrybucji Versji 7.0. Jak do tej pory, jak mówią przedstawiciele firmy, firma dokonała około połowy z 800 systemów dostarczonych jej przez testerów beta. --March 30, 1998


Dell obniża ceny na swoje WorkStation PCs
  Dell Computer Corp. obniżył ceny do 11.7% na swoją linie 400 WorkStation. Dell WorkStation 400 z 333MHz Pentium II chip, Windows NT 4.0, 9.1GB SCSI hard drive, 256MB RAMM, 24x CD-ROM, Appian Geronimo J2 graphics accelerator, oraz dwoma 19-calowymi monitorami zredukowany został o 11.7% i ma ceną $6,185. Ceny na WorkStation 400 zostały zredukowane o 6.8% do $5.707. WorkStation 400 dostarczana jest z dual 300MHz Pentium II, Windows NT 4.0, 4GB SCSI hard drive, 256MB DRAM, 24x CD-ROM, Elsa Gloria XL kartą graficzną, oraz 19-calowym monitorem. --March 30, 1998

Translation by webmaster, with Sandhills Publishing, PCTD permition.


(5) Sun daje licencję na Java dla Sony

Sun Microsystems Inc. ogłosił jedną z największych dotychczasowych swoich umów licencyjnych gdy Sony Corp. zgodził się na licencję Java Development Kit oraz Personal Java. Pomimo tego że Sony ma jeszcze ujawnić dokładne plany użytkowania języka, źródła mówią że gigant elektroniki użytkowej z Tokio zainteresowany jest zastosowaniem Java w najlepszych zestawach odbiorników telewizyjnych w celu stworzenia systemów interaktywnych umożliwiających podłączenie się użytkownikom do sieci Web. Ogłoszono to około tygodnia po zapoczątkowanej przez Hewlett-Packard Co. kampanii konkurencyjnej do Sun, przez stworzenie prostszej wersji Java virtual machine do użytku w sprzęcie domowym i systemach osadzonych. Microsoft Corp. ma licencję tej technologii do użytku w swoim systemie operacyjnym Windows CE.

-źródło: -PC Week Online,
http://www8.zdnet.com/pcweek/news/0323/27msony.html

powrót do poczatku strony

27 marzec  1998 powrót do Nowosci komputerowe

Today's Headlines - Najświeższe wiadomości Przemysłu Komputerowego


Microsoft dodaje Chrome do nadchodzących wersji

Z Windows 98 i NT 5.0 ciągle na etapie beta, Microsoft ogłosił następne ulepszenie dodane do spodziewanych aplikacji. Jak mówią przedstawiciele firmy, Chrome znacznie polepszy i usprawni działanie treści web jak również tytułów DVD i CD-ROMów. Używając prostą technikę skryptową, projektanci Web będą w stanie łatwo opisać, dostarczyć i manipulować treść. Według firmy, Chrome powinien być dostępny z Windows 98 i NT 5.0 w pierwszym kwartale przyszłego roku. Użytkownicy powinni mieć chip Pentium II 350MHz lub szybszy z AGP pod maską swojego PC by móc w pełni wykorzystać możliwości tego ulepszenia. --March 27, 1998


Firma dodaje mnóstwo Bajtów do swojego produktu

Potrajanie pojemności w każdym sensie często brzmi jak zamiar do osiągnięcia niż rzeczywistość ale przedstawiciele Network Appliances twierdzą że właśnie to osiągnęli z nowym serwerem tej firmy. Ze swoją pojemnością 1.4 terabyte (1012), network data server NetApp F630, razem z odpowiednim systemem operacyjnym, daje użytkownikom o wiele większą dostępczość i użytkowość partycji, jak mówią przedstawiciele firmy.
Przeznaczony do obsługi danych wielko-skalowych aplikacji sieciowych, F630 ma za zadanie zastąpić serwery ogólnego użytku jak również lokalne magazyny RAID, jednocześnie umożliwiając łatwe programowanie i obsługę. Pełna konfiguracja F630 będzie dostępna natychmiast po jej wypuszczeniu 30 marca i będzie sprzedawana za $720 800.00 --March 27, 1998


Nowa pamięć zachowuje się jak śpiący gigant dla Pentium PC

Texas Instrumen zaprezentował swoją technologię Basava, moduły pamięci DIMM z osadzonym procesorem sygnałów cyfrowych. Moduły są przeznaczone do umieszczenia w 168-pinowej podstawce pamięci na płytach z Pentium II oraz do 144-pinowych podstawkach w komputerach przenośnych. Basava działa podobnie do standardowej pamięci SDRAM z dodaną przezroczystą możliwością aktywacji na komendę do wykonywania zadań DSP z high-Mips, poprawiając wydajność i umożliwiając procesorowi kontynuację działania bez zatrzymań.
Przedstawiciele firmy mówią że Basava może być przydatna dla zadań DSP w audio i video, takich jak odtwarzanie DVD lub kompresji ruchu w JPEG. Technologia ta otrzymała właśnie certyfikat elektryczny od Electronic Industries Association z Japonii, i oczekuje certyfikatów od firm ustalających standardy dla programów i systemów operacyjnych. --March 27, 1998

Translation by webmaster, with Sandhills Publishing, PCTD permition.

powrót do poczatku strony

23 marzec  1998 powrót do Nowosci komputerowe
(1) Ceny za Windows98 bez zmian

System operacyjny Microsoft Windows 98 będzie prawdopodobnie w tej samej cenie co jego poprzednik, Windows 95. Jak informują źródła z Microsoft, pełna wersja instalacyjna Windows 98 będzie kosztować około $209, tak samo jak kosztowała Pełna wersja instalacyjna Windows 95.
Windows 98 Upgrade będzie kosztować około $109, tak samo jak Kosztował Windows 95
Upgrade z wersji Windows 3.1.
Tymczasem, firma Chumbo, sklep internetowy, ogłosiła że klienci mogą zamówić wcześniej Windows 98 za $94.99 dla wersji Upgrade oraz za $179.99 dla Pełnej wersji. System Windows 98 nie jest spodziewany w sklepach przed połową Czerwca.

-źródło: News.com,
http://www.news.com/News/Item/0,4,20294,00.html


(2) Firmy softwarowe omijają prawo w celu sprzedaży PGP za granicę

Omijając zakazy rządu U.S. firma Network Associates stanie się pierwszą amerykańską firmą oferującą samodzielny kodujący produkt, międzynarodowo a także i w Stanach Zjednoczonych. Przez swój oddziała w Danii, Network Associates będzie sprzedawać wersję swojego oprogramowania PGP, które to koduje lub zniekształca e-mail i zbiory w celu protekcji przed podglądaniem przez niepożądane osoby.
Do napisania tego programu została zatrudniona szwajcarska firma, Cnlab Software.
Firma Network Associates z siedzibą w Santa Clara, ma nadzieję że takie postępowanie pozwoli jej na ominięcie prawa które zabrania firmom amerykański eksportowanie produktów do głębokiego kodowania. Departament Handlu wymaga aby firmy amerykańskie, które piszą i eksportują oprogramowanie do kodowania, dołączały klucz który umożliwi przedstawicielom prawa na łamanie kodów.
Wiele amerykańskich firm narzeka że prawo te uniemożliwia im w konkurowaniu z firmami na rynku światowym.

-źródło: Computer News Daily,
http://nytsyn.com/live/Latest/

(3) Agencje w U.S. mogą potknąć się na poprawce do roku 2000

Jak mówią rzecznicy, agencje rządowe w U.S. są dalekie od bycia przygotowanymi do usunięcia komputerowego baga roku-2000 i muszą porzucić swoją próbę przygotowania wszystkich systemów a w zamian koncentrować się na przygotowaniu najbardziej krytycznych. Według raportu przedstawionego przez General Accounting Office (GAO) podczas przesłuchania w Kongresie, w efekcie dezorientacji może nastąpić opóźnienie lotów lub naruszenie ich bezpieczeństwa, opóźnienie w wypłatach dla weteranów i emerytów, oraz utrudnienie zdolności militarnej sił zbrojnych w dostarczaniu ekwipunku i utrzymania ich zdolności bojowych dookoła świata. GAO jest organem śledczym Kongresu.
Według raportu, tylko 35% najwrażliwszych systemów agencji rządowych jest aktualnie przygotowane do roku 2000. Jak mówi raport "Jest oczywiste że nie wszystkie uczulone na ten problem systemy będą przygotowane na czas".

-źródło: InfoWorld Electric,
http://www.infoworld.com/cgi-bin/displayStory.pl?980319.wc2000.htm


(4) Hacker AlterNIC'a przyznał się do winy.

Eugene Kashpureff, hacker domen systemowych który z powodzeniem obsługiwał miliony użytkowników sieci w ubiegłym roku, przyznał się do federalnego oskarżenia oszustwa komputerowego. Kashpureff w części przyznania się do winy podkreśla że spowodował szkody tylko na $15000, znacznie mniej niż "setki tysięcy dolarów" w szkodach zarzucanych mu w oryginalnym oskarżeniu, jak mówi jego adwokat. "Daje to możliwość sądowi wyboru względnie łagodnego wyroku dla Kashpureffa", jak powiedział nowojorski prawnik Andrew Grosso który był przydzielony przez sąd federalny jako konsultant obrońcy federalnego Kashpureffa. "Zakres (możliwego wyroku) obejmuje nawet możliwość skazania Kashpureffa przez sąd na zawieszenie kary."

-źródło: TechWeb News,
http://www.techweb.com/wire/story/TWB19980320S0014

powrót do poczatku strony

9 marzec  1998 powrót do Nowosci komputerowe
(1) Microsoft wycofuje się z umów

W sposób ciągły i niezmienny, główny szef Bill Gates bronił praktyk i postępowania Microsoft i zaprzeczał jakiegokolwiek błędnemu postępowaniu w czasie zeznań w Senacie. Jakkolwiek, poza światłami polityki, jego firma po cichu wycofuje się z niektórych umów które głównie spowodowały interwencję rządu. W ciągu miesięcy kiedy to Wydział Sprawiedliwości wystąpił z oskarżeniami przeciwko Microsoft, firma zaczęła usuwać obostrzenia związane z jej browserem Internet Explorer w stosunku do producentów komputerów, firm uzupełniających oraz Internet service providers.

-źródło: News.com,
http://www.news.com/SpecialFeatures/0,5,19773,00.html


(2) Intel, Microsoft rozpoczyna migrację workstation do Wintel

Microsoft Corp. oraz Intel Corp. wykorzystały Forum Przywódców Workstation do ujawnienia ich strategii pomocy użytkownikom i ISV w przejściu ich workstations i oprogramowania z RISC/Unix do architektury Intel i Windows NT. Duet ogłosił także specyfikacje nowych grafik. Przedstawiciele poinformowali że Program Pomocy w Migracji pomoże ISP (Niezależni Dostawcy Oprogramowania) przez utworzenie nowego środowiska do projektowania programów zarówno dla procesorów IA-32 oraz IA-64. Wśród korzyści z tego programu będzie uaktualnianie produktów, tańsze workstacje projektantów, narzędzia, trening, sprawdzanie aplikacji oraz dostęp do serwis doradczy. Microsoft ma zaoferować zniżki dla ISV na swój Office Developer Edition oraz Visual Studio Professional Edition.

-źródło: PC Week Online,
http://www8.zdnet.com/pcweek/news/0302/06mwork.html


(3) Ataki hackerów spowodowały zapotrzebowanie na doradców

Ostatniej poniedziałkowej nocy, hackerzy przy użyciu internetu wszczęli atak w całym kraju na komputery działające pod oprogramowaniem Microsoft network, w NASA, Marynarce oraz około dwóch tuzinów uczelni włącznie z University of California w Berkeley. Występ ten nie spowodował prawdziwej szkody ale unieruchomił tysiące komputerów od wybrzeża do wybrzeża jak stwierdzili eksperci. W ubiegłym tygodniu także dwóch nastolatków z Cloverdale, California, wykorzystali słaby punkt w systemie bezpieczeństwa komputerów Pentagonu i wyciągnęli nieutajnione dokumenty. Oba przypadki są w trakcie śledztwa federalnego. Ataki spowodowały zwiększenie zapotrzebowania na nawróconych-hackerów-konsultantów w całym kraju.

-źródło: Computer News Daily,
http://nytsyn.com/live/Latest/


(4) Microsoft precyzuje plany Java

Microsoft ujawni technologię i narzędzia Java zaprojektowane tak aby  jeszcze bardziej związać Windows z object-oriented programowaniem na Internet World w Los Angeles. Microsoft przedstawi detale swojego ulepszonego Visual J++ 6.0 zaprezentuje Windows Foundation Classes, biblioteki klas client- i server-side Java które to zastąpią obecne client-side Application Foundation Classes, jak twierdzą źródła bliskie do bohemie programistów z Redmond. Jakiekolwiek donosy czy plotki że Microsoft umieści wskaźniki (pointers) lub wprowadzi nowe kody bitowe (byte code) w Java, są "całkowicie niewłaściwe" według tego co powiedział Charles Fitzgerald, dyrektor programu oddziału współpracy i Internet client z Microsoft.

-źródło: InfoWorld Electric,
http://www.infoworld.com/cgi-bin/displayStory.pl?98036.ehjava.htm

powrót do poczatku strony