February 1998 Issue  "Łeb-w-łeb"

36-bitowe skanery koloru

Epson vs. UMAX vs. Adara vs. Pacific Image Electronics vs. Microtek vs. AGFA

Jak były testowane
Tabela porównawcza produktów
Nowosci komputerowe
   Skanery mogące robić 36-bitowy skan koloru osiągają poziom cen do zaakceptowania i na pewno uzupełnią skanery 30-bitow jako niedrogie, wysokiej jakości urządzenia w niedalekiej przyszłości.
   Mimo tego, wielu klientów może zastanawiać się czy 36-bitowy kolor jest niezbędny, karty graficzne, aplikacje edycji obrazów i niemal wszystko inne co ma wspólnego coś z grafiką jest optymalizowane do koloru 24-bitowego. Także niewiele firm będzie potrzebować skaner który może obsłużyć więcej niż 300dpi ponieważ rozmiary zbiorów stają się trudne do opanowania a uzyskane detale ze skanu nie są o wiele lepsze powyżej tej rozdzielczości, chyba że skanowane są slajdy lub negatywy.
  Nasze wyniki dotyczące wyższości 36-bitowego koloru względem 30-bitowego lub nawet 24-bitowego mogą was zadziwić. Przyglądaliśmy się skanerom 36-bitowym z Epson America Inc., Umax Data Systems Inc., Adara Technology Inc., Pacific Image Electronics Co. Ltd., Microtek Lab Inc., oraz AGFA.Oprócz posiadania 12 bitów na każdy kanał, wszystkie skanery mają maksimum rozdzielczości optycznej przynajmniej 600 x 600dpi (dots per inch - punktów na cal).

Expression 636

 • Dobry pakiet software
 • Przyzwoita cena
 • Najlepsza dla początkujących

 

Expression 636

   Posiadane cechy. Expression 636 z Epson America Inc. ma 600 x 600 maksimum rozdzielczości optycznej i może wyłapać 12 bitów koloru na piksel. Kiedy tylko osiem bitów wystarczy do zapisu i wydruku, cztery ekstra bity koloru na piksel oznaczają bardziej dokładną kontrolę koloru niż może to być uzyskane w 30-bitowych urządzeniach. Posiadanie 36-bitowych zdolności skanowania koloru nie oznacza że widzieć będziesz więcej kolorów, pomaga to tylko w zapewnieniu że kolory które widzisz są prawdziwe jak w oryginalnym obrazie.
   Expression używa interfejs SCSI do szybkiego skaningu lecz może być także podłączony do portu równoległego. Może obrabiać dokumenty tak duże jak 8.5 x 11 cali  i może robić 200% zoom przy użyciu hardware lub 2000% przez software.
   Maksimum interpolowanej rozdzielczości jest 4800 x 4800dpi, lecz te numery są istotne jeżeli pracujesz dużo z grafikami artystycznymi. Produkt dostarczany jest z Adaptec AHA-1510B ISA-to-Fast-SCSI-2 host adapter i jest łatwy do instalacji. Załączona dokumentacja jest pełna i dobrze zorganizowana.
   Oprogramowanie. Skaner dostarczany jest z najlepszym zestawem programów wśród testowanych. Otrzymaliśmy pełną wersję Adobe Photoshop 3.0, program Xerox TextBridge Pro 96 OCR, Metatool-i Kai's Power Tools 3, oraz Epson TWAIN driver. 32-bitowy driver Epsona by łatwy w użyciu i dostarczał tyle mocy że nawet profesjonaliści nie potrzebowali by więcej. Driwer ma jeden z najlepszych narzędzi auto-korekcji wśród tych które testowaliśmy.
   Jakość skanowania. W naszych skanowaniach kolorów Expression był ofiarą własnego sukcesu. Był dobry w różnicowaniu między niewielkimi różnicami w obszarach obrazu o dużym nasyceniu, lecz trochę wypłowiał kolory w naszych skanach tak że obszary cieni były jaśniejsze niż w oryginalnym obrazie.
   Korekcja tego dawała niemal doskonałe rezultaty, lecz musieliśmy wykonywać więcej strojeń z Expression niż z którymkolwiek ze sprawdzanych skanerów.
   Moc drivera TWAIN ujawniła się gdy odkryliśmy że jego auto-korekcja dostarczała więcej i bardziej trwałe rezultaty niż było to z naszym ręcznym dostrajaniem. Byliśmy zadziwieni wynikami naszego testu z paskiem odcieni szarości.
   Jedyny problem jaki wypatrzyliśmy to było to że skaner często skanował zbyt jasno, tak że czysta czerń była nie tak czarna jak byśmy chcieli. Próby kompensacji tego dawały w rezultacie zbyt mały kontrast w obrazie, lecz zazwyczaj skany wychodziły dobrze.
   Ocena ogólna. Niedomogi wymienione powyżej są tak niewielkie że w żaden sposób nie powinny eliminować Expression 636 z waszego wyboru. Jest to wspaniały skaner z dobrym pakietem oprogramowania które może być doskonałe dla wszystkich z wyjątkiem może najbardziej wymagających użytkowań.
   Są tu, w tym przeglądzie skanerów, lepsze w poszczególnych kategoriach lecz kilka tylko jest tak ogólnie dobrych jak Expression 636 i dostajesz naprawdę dużo za tą rozsądną detaliczną cenę jak $999.PowerLook II

 • Dobre oprogramowanie
 • Ciemne skany
 • Zbyt drogi

PowerLook II

Posiadane cechy. PowerLook II z UMAX Data Systems Inc. ma 600 x 1200dpi maksimum optycznej rozdzielczości i UMAX mówi że przyrząd posiada zakres dynamiki 3.2 . Może skanować dokumenty do rozmiaru 8.5 x 11 cali oraz ma 9600 x 9600 maksimum interpolowanej rozdzielczości.
Skaner dostarczany jest z kablem SCSI i terminatorem, lecz bez karty. Użyliśmy do testu kartę SCSI Adaptec 2940UW i mieliśmy trochę problemów z zainstalowaniem skanera. Żaden ze skanerów, które sprawdzaliśmy, nie był trudny do zainstalowania.
Oprogramowanie. Tytułów które są dostarczane z PowerLook jest kilka ale za to potężne. Pełna wersja Adobe Photoshop 4.0 jest załączona i jest doskonale dopasowana do skanera. Oprócz tego są tylko dyskietki z driver-em oraz driver MagicScan TWAIN.
Driver TWAIN posiada pewne interesujące charakterystyki. Po pierwsze jest tam opcja MagicScan. Kiedy wybraliśmy ją, software był w stanie dobrze spisywać się przy automatycznej korekcji koloru naszych skanów. Wyniki są na tyle dobre że mogą zaoszczędzić czas nawet profesjonalistom. Jest tak ponieważ było łatwiej dostrajać obraz po tym jak MagicScan miał szansę go ulepszyć.
Inną cechą którą polubiliśmy była zdolność skanowania bezpośrednio do zbioru CMYK, cecha którą docenią profesjonaliści.
Jakość skanowania. Kolory naszych skanów były mało intensywne i zawsze zbyt ciemne. Obszary cieni nie były tak dobrze zdefiniowane jak te w skanach najlepszych ze skanerów tego porównania "Łeb-w-łeb". Narzędzie auto korekcji nie było w stanie nigdy zredukować tego efektu do poziomu z którego bylibyśmy zadowoleni a dostrajanie ręczne nie było by lepsze.
Skaner był w stanie rozróżnić tylko między 27 poziomami szarości na naszym pasku poziomów szarości, utwierdzając naszą  ocenę że nie jest w stanie skanować wystarczająco jasno. Nie pomagała żadna ilość dostrojeń ręcznych. Blok tuż przy czarnym końcu paska zawsze wyglądał jakby miał tą samą gęstość, tylko w równomiernie jaśniejszym odcieniu.
Ocena ogólna. Z ceną detaliczna $1895 PowerLook II jest na pewno zbyt drogi. Brak mu uzupełniającego pakietu oprogramowania a jakość obrazów jaką dostarcza nie jest w tej samej lidze co obrazy ze skanerów 36-bitowych z najwyższej półki.


MegaStar II

 • Załączony adapter przeżroczystości
 • Wielki obszar sknowania 
 • Pakiet Mediocre software

MegaStar II

Posiadane cechy. Firma Adara Technology Inc. przysłała nam dwa skanery które odpowiadały naszym specyfikacjom, pierwszym który testowaliśmy był MegaStar II. Skaner ten może obsługiwać dokumenty które mają rozmiary 12 x 17 cali, czyni to go najbardziej uniwersalnym skanerem w tej kategorii wśród tych które były testowane. Posiada 600 x 1200 dpi maksimum rozdzielczości, dla użytkowników którzy mają dużo do czynienia z art-grafiką, rozdzielczość interpolowana może osiągnąć 9600 x 9600 dpi. Produkt dostarczany jest z adapterem SCSI AVA2902E/I i opisem instalacji.
Oba produkty Adara dostarczono z grubymi szczegółowymi manuałami. Coś, o co niewielu z producentów martwi się żeby dostarczyć. Manuał posiada nawet sekcję gdzie stara się przyspieszyć poznanie technologii skanowania nowym użytkownikom.
Oprogramowanie. Biorąc pod uwagę zdolności skanerów, oczekiwaliśmy bardziej sprawnego pakietu programów. Wygląda na to że jest to miejsce gdzie Adara idzie na skróty żeby obniżyć cenę. Są tam: pełna wersja Ulead Systems, ImagePals 2 GO! oraz Micro-Frontier's Color It! do podstawowej edycji obrazów ale reszta pakietu zawiera tylko słabe aplikacje.
Są tam mianowicie kopie programów Adaptec Easy-SCSI Lite, Caere OmniPage LE OCR oraz Ulead PhotoImpact SE.
Driver TWAIN zawarty w pakiecie jest to Adara AdaraScan. Jest to dobry driver z dużymi możliwościami i łatwy w użyciu. W rzeczy samej, jest to taki sam driver jak Microtek ScanWizard oprócz nazwy. Zawiera łatwy w użyciu histogram oraz oferuje automatyczną korekcję koloru i jaskrawości, cecha którą nowi użytkownicy będą lubili.
Jakość skanowania. MegaStar II oczarowała nas podczas skaningu obrazów kolorowych. Prawdziwe kolory zostały zachowane w porównaniu do oryginału z niewielką naszą interwencją a niuanse w obszarach cieni były dobrze renderowane.
Odpowiednio dostrojone skany nie różniły się niemal od oryginalnych fotografii. Niefortunnie, kolory o dużym nasyceniu były jakby przesunięte w poziomach wysokiego powiększenia tak jak nie widzieliśmy tego u innych wysoko notowanych produktach.
Nasz pasek odcieni szarości był czysto czarny począwszy od poziomu 32, niemal średnia dla tej kategorii. Tak jak z wieloma skanerami które nie rozróżniają wszystkich 37 poziomów, nie pomagała żadna ilość dostrojeń. Jest to do wybaczenia gdy rozpatrzymy to przy uzyskiwanej czystości kolorów i głębokości cieni które widzieliśmy w naszych skanach kolorów.
Ocena ogólna. Jeżeli nie potrzebujesz naprawdę skanera mogącego obsłużyć dokument o rozmiarze A-3 lepiej będzie jak dokonasz innego wyboru, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę raczej wysoką cenę $1499 za MegaStar. Potrafi on dobrze skanować lecz są lepsze skanery w porównaniach kategorii ceny względem jakości działania, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę relatywnie słaby pakiet oprogramowania.ImageStar III

 • Względnie tani
 • Poprawne działanie
 • Zbyt jasne skany

ImageStar III

Posiadane cechy. ImageStar III jest następnym skanerem z firmy Adara Technology Inc. Skaner był podobny pod wieloma względami do MegaStar II. Posiada 600 x 1200 dpi maksimum rozdzielczości optycznej a rozdzielczość interpolowana dla skanów grafik dochodzi do 9600 x 9600 dpi. Ma mniejsze adresowalne pole skanowania niż MegaStar, obsługując obraz do 8,5 x 11 cali. Adara przysłała nam opcjonalny adapter przeźroczystości, dodatkowe $200 do $799 normalnej ceny detalicznej ImageStar III. ImageStar III dostarczany jest z własnym adapterem SCSI i kablami i ma taką samą doskonale wydrukowaną dokumentację jaka dostarczana jest z MegaStar II.
Oprogramowanie. Pakiet oprogramowania ImageStar III jest taki sam jak oprogramowanie dostarczane z MegaStar II.
Jakość skanowania. Byliśmy nieco rozczarowani wynikami testu kolorowych obrazów, skanera ImageStar III. Pomimo tego że skaner wychwytywał obrazy do detalu, to kolory zatraciły swoją intensywność. We wszystkich tych skanach wyniki były zbyta jasne a użycie histogramu lub dostrajanie jaskrawości w driverze TWAIN poprawiały nieco kolory kosztem utraty niektórych detali.
Rezultaty końcowe były do zaakceptowania lecz inne przyrządy które testowaliśmy nie zmuszały nas do poświęcania niczego aby zachować kolory oryginalnego wydruku.
Obrazy z autokorektą w naszych testach nie były nigdy porównywalne z wynikami jakie osiągaliśmy przez ręczną korektę histogramu i używane powinny być tylko wtedy gdy chcesz zaoszczędzić nieco czasu. Dostrajanie automatyczny wypławia zbytnio kolory. Jeden dobry punkt to: skany z ImageStar nie cierpiały z powodu niewielkiego rozmycia które widzieliśmy w poprzednim skanerze Adara.
Skaner nie spisywał się wyjątkowo dobrze w naszym teście odcieni szarości. Różnicowanie zanikało przy poziomie 31 z 37-u. Wynik lepszy niż może osiągnąć większość 30-bitowych skanerów lecz o wiele gorzej niż niektóre inne skanery 36-bitowe były w stanie osiągnąć. Utrata detali w teście poziomów szarości oznacza utratę detali w obszarach rozjaśnionych i o wysokim nasyceniu naszych kolorowych obrazów. Pomimo tego że żaden ze skanów ImageStar III nie wyglądał źle to po prostu nie były to skany takiej samej jakości jak najlepszych ze skanerów w tym porównaniu ?Łeb-w-łeb?.
Ocena ogólna. Podoba nam się $799 ceny detalicznej skanera ImageStar III ale są lepsze do wybrania na tym poziomie porównując cenę do działania. Początkujący musieli by robić zbyt dużo dostrojeń by rezultaty były warte zachodu a profesjonaliści będą rozczarowani sposobem w jaki ImageStar III obsługuje kolory.


ScanAce III

 • Względnie tani
 • Rozmywa kolory
 • Powolne skanowanie

ScanAce III

Posiadane cechy. Skaner ScanAce III z Pacific Image Electronics Co. Ltd. Ma 600 x 1200 dpi rozdzielczości optycznej i może obsłużyć obrazy o wielkości do 8.5 x 11 cali. Dostarczany jest z własnym adapterem SCSI, kablem i terminatorem a oprogramowanie może onterpolować rozdzielczość obrazu do 9600 x 9600 dpi. Poza tym było też kilka rzeczy ekstra które pozwoliły na wyróżnienie się ScanAce III z grona innych.
Oprogramowanie. Pakiet programowy ScanAce III był minimalny lecz do zaakceptowania biorąc pod uwagę niską $799 cenę detaliczną. Do edycji obrazów załączony jest Ulead Systems ImagePals 2 GO i pomimo tego że nie da się porównać do Photoshop pod względem mocy i jakości to cały czas jest wystarczający. Inną aplikacją jest Xerox TextBridge Classic, mediocre OCR program.
Driver TWAIN zawarty w pakiecie, nie był najlepszym driverem wśród tych które testowaliśmy, pomimo tego był łatwy w użyciu i miał kilka mocnych właściwości. Histogram jest przyjemny a interfejs jest dobrze przemyślany. Ponownie, ScanAce III posiada funkcjonalne narzędzia bez zbędnych dodatków.
Jakość skanowania. Skany uzyskane z ScanAce III w niewielkim stopniu udowadniały przewagę 36-bitowych skanerów koloru w stosunku do ich 30-bitowych kuzynów. Wszystkie skany kolorowych zdjęć były lekko przyćmione, kolory były albo wyprane lub po prostu mdłe w porównaniu do oryginalnych dokumentów. Zjawisko to powodowało utratę szczegółów i całe mnóstwo podejść do korekcji po edycyjnych aby uzyskać kolory podobne do oryginalnych. Mimo tego że ScanAce III nie jest złym produktem, to po prostu nie może konkurować dobrze z innymi lepszymi przyrządami które testowaliśmy.
ScanAce III był niemal asem podczas testu paska odcieni szarości, rozróżnił 37 z 37 gęstości. Te rozróżnianie detali cieni czyniło zauważalną różnicę w testach kolorów lecz ten jedyny fakt nie może wyrównać innych problemów ScanAce III.
Należy zwrócić uwagę na wyjątkowo małą prędkość skanowania. Nie było to problemem innych testowanych skanerów, natomiast ScanAce III był powolny i hałaśliwy podczas skanowania obrazów na maksimum rozdzielczości.
Ocena ogólna. Z ceną detaliczną $799 za ScanAce III jest na pewno jednym z najtańszych produktów które testowaliśmy, lecz jakość skanów i załączone oprogramowanie nie są tak dobre jak innch sprawdzanych przez nas skanerów. Być może z lepszym oprogramowaniem które wykorzystało by możliwości sprzętowe, wyniki skanera były by prawdopodobnie inne lecz uważamy że powinniście wybrać inny produkt.ScanMaker III

 • Dobre oprogramowanie
 • Wsp[aniałe skany
 • Najlepszy wybór

ScanMaker III

Posiadane cechy. Microtek Lab Inc. przysłał nam najświeższy dodatek do ich znanej linii skanerów ScanMaker, mianowicie ScanMaker III. Cena $1500 jest dobrym interesem gdy weźmiesz pod uwagę jakość efektów końcowych i ilość dodatków jakie otrzymujesz. Dostarczany jest z adapterem przeźroczystości i własnym adapterem ISA-to-SCSI tak że nie ponosisz dodatkowego kosztu karty interfejsu. Dostarczane są także wszystkie kable.
ScanMaker III ma podawany zakres dynamiki 3.2 do 3.4 oraz rozdzielczość optyczną 600 x 1200 dpi. Może skanować dokumenty do rozmiarów 8.5 na 14 cali oraz 4800 x 4800 maksimum rozdzielczości interpolowanej.
Oprogramowanie. ScanWizard jest dobry i zawiera pełną wersję Adobe Photo-shop 4.0 oraz Xerox TextBridge Pro. Dodane są także kopie MicroFrontier Color It!, Microtek DCR program do kalibracji koloru i Microtek ScanWizard TWAIN driver.
ScanWizard posiada reputację najlepszego drivera TWAIN na rynku i zdecydowanie spełniał nasze oczekiwania. Nie potrafimy znaleźć choćby jednego tematu który nie był by przez niego kryty i jest to sama przyjemność używanie go. ScanWizard pokazuje podglądy obrazów i wprowadzane poprawki w czasie rzeczywistym wprowadzania zmian. Połączyć to z możliwościami po-skanowymi edycji PhotoShop-a i doskonałe obrazy będą dostarczane za każdym razem.
Jakość skanowania. Dokumenty wyjściowe ze ScanMaker III naszych skanów były niemal doskonałe. Kolory była dokładnie właściwe a ciemne obszary zachowały większość głębokości cieni. Powiększenia skanu 600 dpi wykazały że ScanMaker III ma kilka słabości ? mianowicie nie było tam rozmyć punktów, nieczystych kolorów, ani innych obszarów które były by nie poprawnie rozwiązane. W podsumowaniu, jest to jeden z najbardziej zadziwiających skanerów które testowaliśmy.
Osiągaliśmy nadzwyczajne rezultaty gdy pozwoliliśmy oprogramowaniu na dostrajanie automatyczne opcji skanowania. Pomimo tego że nie tak dobra jak dokładność osiągnięta przez ręczne dostrajanie, była wystarczająco dobra by zaoszczędzić mnóstwo czasu częstym użytkownikom skanera. Było to najlepsze, z powodu jego możliwości korekcji automatycznej, oprogramowanie wśród testowanych.
ScanMaker III wychwycił 30 z 37 poziomów szarości, czyniąc go niemal średnim w możliwościach ich rozróżniania. Robienie zbyt ciemnych skanów jest to największy zarzut jaki możemy zrobić temu skanerowi i jedyny powód żeby go nie polecać ale niezwykły driver TWAIN pozwalał nam na korekcję wielu trudności.
Ocena ogólna. Biorąc pod uwagę wspaniały pakiet oprogramowania i dobrą jakość obrazów ScanMaker III, jego $1500 ceny detalicznej jest bardzo rozsądne. Jeżeli nie potrzebujesz adaptera przeźroczystości jako standardowe wyposażenie to ScanMaker III jest bardzo porównywalny z AGFA Arcus II. Inaczej, polecali byśmy produkt AGFA. W porównaniach możliwości skanowania są niemal takie same.Arcus II

 • Poprawne Skany
 • Wspaniały driver TWAIN
 • Ograniczony ale mocny pakiet oprogramowania

Arcus II

Posiadane cechy. Arcus II z AGFA jest jednym z lepszych skanerów które testowaliśmy i jest w pełni wyposażony. Ma 600 x 1200 dpi maksimum rozdzielczości i AGFA twierdzi że produkt ma zakres dynamiki 3. Maksymalny obszar skanu to 8.3 na 14 cali oraz najwyższa rozdzielczość uzyskiwana przez interpolację programową jest 3600 x 3600 dpi. Skaner dostarczany jest także z modułem przeźroczystości, kablem SCSI i terminatorem. Karta SCSI nie była dodana.
Oprogramowanie. Arcus II dostarczany jest z pełną wersją Adobe Photoshop 4.0 lecz możesz zaoszczędzić $300 nie kupując programu. Skaner posiada kilka programów AGFA, włącznie z driverem dla nowicjuszy, ograniczoną aplikacją edycji obrazu, oraz SoftCopy program do faksowania i kopiowania.
Arcus II używa driver AGFA-y, FotoLook 32 v2.09.02 32-bit TWAIN. Pozwala on zaawansowanym użytkownikom na dokładne kontrolowanie skanów oraz posiada wbudowany Wizard skaningu. Zaawansowana opcja posiada mocny descreen filtr, dobry histogram w czasie rzeczywistym oraz różne opcje ostrości. FotoLook jest zdecydowanie jednym z najlepszych driverów z którymi pracowaliśmy.
Jakość skanowania. Obrazy miały tendencje do bycia zbyt ciemnymi gdy pozwoliliśmy na automatyczny dobór ustawień driverowi FotoLook ale niewielkie ręczne dostrojenie w histogramie skorygowało ten problem. Rezultaty były zaskakujące. Otrzymaliśmy realistyczne kolory z niewielkim naszym udziałem a obiekty które przykrywane były sztucznym cieniem w innych skanerach, były łatwo dostrzegalne w naszych skanach AGFA.
Stale byliśmy zaskakiwani mocą drivera FotoLook TWAIN. Driver posiada wystarczającą ilość opcji aby uzyskać poprawny skan już za pierwszym podejściem. Jest on porównywalny z driverem Microtek.
Uogólniając, skany robione przez Arcus II są wyjątkowe i oczywistym staje się to jakie znaczenie ma sześć bitów więcej dla dodatkowych detali w kolorach. W naszym teście paska odcienia szarości AGFA był w stanie pokazać rozróżnienie aż do poziomu 36 z 37-u, czyniąc go jednym z najlepszych w tej kategorii. Pokazywał też w naszych skanowanych zbiorach większy poziom detali w rozjaśnieniach i zacienieniach.
Ocena ogólna. Jedynie $1695 wysokiej ceny detalicznej za Arcus II jest problemem który mogliśmy znaleźć w tym produkcie, lecz jest cały czas uczciwa biorąc pod uwagę jakość skanera i jego dodatków. Mogli byśmy jedynie życzyć sobie bardziej zróżnicowany pakiet programów. Arcus II jest wspaniałym produktem.
Dostarczany jest z silnym oprogramowaniem, ma dobrą optykę i daje skrajnie realistyczne skany. Jeżeli jest cię stać na niego to się nie zawiedziesz.


powrót do poczatku strony


Napiszcie do nas Article translation by , with Sandhills Publishing, PCTD permition.