May 2001


  Opis sieci bezprzewodowych
 WLAN. Część 1.

Tłumaczenie:  Lech Błaszak

 Część |1|2|3 Nowosci komputerowe

HomeRF lub Wi-Fi's 802.11b?
Który z nich będzie bardziej przydatny w twojej domowej lub firmowej sieci?

Wyobraź sobie, że stoisz w swoim ulubionym super-sklepie ze sprzętem komputerowym i masz zamiar kupić zestaw bezprzewodowej sieci do domu lub firmy.

Dużo łatwiej jest dokonać zakupu jeżeli, jesteś w stanie przebrnąć przez wszystkie techniczne zwroty i opisy. Więc, żebyś był w stanie zrozumieć mowę związaną z siecią  bezprzewodową, przeczytaj to i postaraj się zrozumieć jak profesjonalista, co zawierają opisy kompletów sieciowych każdego typu.

W zasadzie, dla domu i firmy są dostępne tylko dwa rozwiązania sieciowe. Te, które spełniają warunki specyfikacja 802.11b lub te, które są zgodne ze standardem technologicznym HomeRF.

HomeRF HomeRF, (Home Radio Frequency) jest od HomeRF Working Group (często nazywanej także jako HRFWG), która promuje współdziałanie pomiędzy produktami HomeRF, zaprojektowanymi zgodnie z protokołem  Shared Wireless Access Protocol (SWAP).

Protokół SWAP stosuje technikę DECT (Digital Enhanced Cordless Telephony) by zapewnić najlepsze rezultaty telefonu bezprzewodowego i transmisji głosu przez pasmo 2400MHz przy użyciu FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum).

Frequency Hopping Spread Spectrum "skacze", lub zmienia kanały 50 razy w ciągu sekundy towarzysząc w uzyskaniu bezpiecznej i pewnej łączności bezprzewodowej. Tworzy to efekt wąsko pasmowej transmisji kanałów logicznych, umożliwiający do 8-miu, średniej-jakości dwustronnych, rozmów telefonicznych równocześnie.

HomeRF ma strukturę enkrypcji do poziomu 128 bitów.

Systemy HomeRF nie wymaga sterowania ani punktu dostępu (gdzie peryferiały wewnątrz sieci bezprzewodowej komunikują się między sobą) co czasem obniża ogólny koszt implementacji  systemu bezprzewodowego.

Obecne produkty HomeRF 2.0, oferujące połączenie 10Mbps (megabits per second), są w pełni kompatybilne z produktami poprzedniej wersji HomeRF 1.0 która udostępniała tylko 1.6Mbps.

Produkty HomeRF (dostarczane obecnie na półki sklepowe przez zaledwie siedmiu producentów) przewidują uzyskanie wkrótce szybszej transmisji 20Mbps. Być może wydawać się to szybko ale poczekaj aż opowiem ci o planach 802.11b.

Wi-FiProdukty 802.11b lub Wi-Fi są monitorowane przez Wireless Ethernet Compatibility Alliance (WECA) zapewniającą wzajemne współdziałanie zgodne ze specyfikacją bezprzewodową 802.11b

802.11b zajmuje lwią część powierzchni półek w sprzedaży detalicznej przeznaczonej dla produktów sieci bezprzewodowych (Wireless LAN) dostępnych użytkownikom.

Aktualna prędkość 802.11b to 11Mbps lecz o wiele większa bo 54Mbps, będzie użyta w następnej generacji sieci bezprzewodowych. WECA pracuje obecnie nad metodami usprawniającymi zdolność utrzymania transmisji bezprzewodowej głosu przez 802.11b.

802.11b różni się bardzo od HomeRF w użyciu techniki "Direct Sequence Spread Spectrum" (DSSS).

DSSS stosuje model nadmiarowego bitu dla każdego transmitowanego bitu danych. Umożliwia to odzyskanie uszkodzonych podczas transmisji danych bez potrzeby ponownej transmisji.

Inną cechą 802.11b, wspomagającą dane, jest kontrola sekwencji i pól powtarzania w warstwie MAC tego protokołu.

Ochrona danych jest utrzymywana aż do 128-bit WEP (Wired Equivalent Privacy), które to jest równorzędne z bezpieczeństwem komputerowej przewodowej sieci Ethernet.

Użytkownicy sieci bezprzewodowej 802.11b mogą używać sieć komputerową lub "wędrować" po internecie podczas podróżowania na duże odległości wewnątrz instalacji nakładających się na siebie punktów dostępu (Access Points (AP)) które to, mogą na tym samym lub oddzielnych kanałach kiedy to potrzebne. Powiększenie obszaru geograficznego pokrywanego przez sieć wymaga tylko dodania kolejnego punktu dostępu (AP).

Punkt Dostępu (AP) w sieci bezprzewodowej 802.11b, zawiera wbudowane bufory utrzymujące w kolejce napływające wiadomości/przekazy w ciągu regulowanej ilość czasu, dopóki użytkownik jest w stanie je odebrać.

Oba typy, 802.11b oraz HomeRF, są kompatybilne z bezprzewodowym systemem transmisji danych Bluetooth lecz nie współpracują między sobą.

Oba systemy zapewniają nieprzerywalną bezprzewodową transmisję wewnątrz budynku do 30m (100') oraz na zewnątrz do 150m (500'), przy prędkości 10 i 11Mbps oraz wolniejszej 1Mbps. Bezprzewodowa sieć WLAN może mieć zasięg do 100m (300') wewnątrz budynku oraz do 500m (1500') na zewnątrz. Aczkolwiek, 802.11b WLAN może być powiekszana geograficznie, niemal bez końca, przez dodawanie kolejnych punktów dostępu (AP).

W odróżnieniu do przewodowej sieci Ethernet która używa technikę wykrywanie kolizji (CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection)), sieci bezprzewodowe HomeRF oraz 802.11b z powodzeniem bazują na pojęciu "zapobiegania kolizji" (CSMA/CA).

Transmisja bezprzewodowa może zakłócona przez interferencje elektromagnetyczne (EMI) spowodowane przez kuchenki mikrofalowe lub ściany metalowe wewnętrzne budynku. Można ten problem pokonać przez poprawne ulokowanie punktów dostępu (AP) w przypadku 802.11b oraz odpowiednie pozycjonowanie anten urządzeń typu HomeRF.

Sieci bezprzewodowe są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam gdzie, układanie kabli sieciowych jest niewygodne lub niemożliwe, dla użytkowników komputerów laptop, lub wszędzie tam gdzie istnieją duże odległości między użytkownikami i siecią. Wszystkie te przypadki mogą mieć duże korzyści z zastosowania WLAN.

Jeżeli obecna twoja sieć opiera się całkowicie na komunikacji telefonicznej to HomeRF WLAN obsłuży wszystkie potrzeby. Aczkolwiek, optymalnym wyborem zastosowania WLAN z największym zakresem wyboru produktów, zalet i łatwości a także możliwością przyszłych usprawnień, jest technologia 802.11b.

Układanie sieci WLAN jest nieco różne od układania kablowej sieci Ethernet. Czy wiesz że można zbudować sieć w oparciu o istniejącą kablową sieć Ethernet z połączeniem bezprzewodowym?

Przeczytaj nasz następny artykuł opisujący ułożenie sieci bezprzewodowej w ciągu kilku minut!

 Część |1|2|3


---------
Sandra Underhill
tłumaczenie: Lech Błaszak


Artykuł powstał na podstawie prac dostępnych w internecie. Kolejne części artykułu są w przygotowaniu.

Komentarze i uwagi są mile widziane przez autora.


powrót do poczatku strony Nowosci komputerowe

Napiszcie do nas Article translation by .