23 luty 1998 powrót do Nowosci komputerowe
(1) Kandydat Windows 98 już na pokładzie

Microsoft planuje udostępnienie tzw. Release Candidate 0 (RC-0) Windows 98 w przyszłym tygodniu dla testerów wersji beta, jak powiedział ich przedstawiciel. Wypuszczenie wersji RC-0 oznacza zazwyczaj że system operacyjny jest niemal w pełni gotowy. Microsoft oznacza drugi kwartał 1998 jako termin dostawy Windows 98, chociaż uprzednio był to termin skreślony. Debiut kandydata RC-0 w tym tygodniu oznacza że dostawa wersji finalnej może nastąpić już w kwietniu lub maju. Windows 98 będzie całkowicie zintegrowany z Internet Explorer 4.0, ma mnóstwo poprawek bugs z Windows 95, pomoc w upgrade, obsługę Universal Serial Bus, obsługę digital video disc (DVD) oraz narzędzie do podglądu i napraw Rejestrów.
Ulepszenie do wersji Windows 98 będzie ostatnim z serii Windows 9x, jak zapowiada prezes Microsoft Bill Gates. Firma Microsoft planuje koncentrowanie się na Windows NT w dalszym rozwoju systemu operacyjnego.

-źródło: InfoWorld Electric,
http://www.infoworld.com/cgi-bin/displayStory.pl?980220.wcwin98.htm


(2) ISPs wezwani do sądu w rozprawie Microsoft

Z zażądanymi czterema kompletami dokumentów, komisje antytrustowe zasypują przemysł dostawców Internetu powołaniami do sądu, w poszukiwaniach dowodu że Microsoft wykorzystuje swoją dominację na arenie systemów operacyjnych do przyparcia, nowego rynku jaki został stworzony przez Net, do narożnika.
Dostawcy dostępu do sieci jak America Online, MCI Communications, EarthLink Network, oraz Sprint twierdzą że otrzymali powołania do sądu, znane także jako pozwanie do przesłuchania cywilnego, lub CID - poszukujących informacji które mogły by być użyte przeciwko Microsoft w sądzie.

-źródło: News.com,
http://www.news.com/News/Item/0,4,19349,00.html


(3) DoubleClick akcje zwyżkują na optymizmie ogłoszeń Internetowych

Akcje DoubleClick Inc. wzrosły o 57% w pierwszym dniu sprzedaży, gdy inwestorzy wychwytywali sobie akcje Internetowej firmy reklamowej. Akcje wzrosły z 9 3/4 do 26 3/4, dając mieszczącej się w Nowym Jorku DoubleClick, która uzyskała dochód 30.6 milionów dolarów w ubiegłym roku, wartość rynkową 424 miliony dolarów. Wcześniej, akcje dotarły do 31 3/4. Około 6.3 miliona akcji zmieniło posiadaczy.
Szybkie powodzenie DoubleClick przyszło w czasie gdy firmy takie jak America Online Inc. oraz Yahoo! Inc. są w pełni Internetowego powodzenia i dochodów. Eksperci tego przemysłu przewidują że rynek ogłoszeń reklamowych w Internecie powiększy się siedmiokrotnie do roku 2001 gdy zakupy online staną się bardziej popularne.

-źródło: Computer News Daily,
http://nytsyn.com/live/Latest/


(4) Pentium II portables na wylocie

Procesor Intel Corp.'s mobile Pentium II będzie następnym dużym przyspieszeniem dla notebooków. Ceny, obsługa i serwis - a nie technologia - są teraz czynnikami kierującymi szefów dających decyzje zakupu. Kilku producentów notebooków spodziewani są ogłoszenie nowych modeli bazujących na Pentium II, w trakcie lub w ciągu miesiąca od kwietniowego wypuszczenia przez Intel nowych 233MHz i 266 mobile procesorów. Intel zwiększył moc i sprawność procesorów chociaż może nie wystarczyć to do pobudzenia zakupów przez firmy.

-źródło: PC Week Online,
http://www8.zdnet.com/pcweek/news/0216/20epent2.html

powrót do poczatku strony

16 luty 1998 powrót do Nowosci komputerowe
(1) Nowy łamacz haseł Windows

Grupa która ostatniej wiosny zrobiła duże poruszenie kodem hackerowskim który może uzyskiwać hasła do oprogramowania bazującego na systemie Microsoft Windows, powraca z usprawnionym narzędziem.
Lopht Heaven Industries ocenia swoją najświeższą wersję kodu "lOphtcrack" jako "łamacz haseł" przeznaczony do użytku przez administratorów systemów oraz zawodowców od bezpieczeństwa uczulonych na potencjalne miejsca dostępu do ich sieci lokalnych.
Ale software może być także użyty ze złymi intencjami przez grupy hackerów. Nowe funkcje pozwalają teraz na przechwytywanie haseł w obszarze sieci lokalnych w maszynach pod NT lub 95 które używają starsze wersje systemu autoryzacji LAN Manager.

-źródło: News.com,
http://www.news.com/News/Item/0,4,19141,00.html


(2) Gates ma zeznawać przed Senatem

Przewodniczący U.S. Senate Judiciary Committee poprosił Bila Gates, Przewodniczącego i CEO Microsoft, na zeznanie przed komisją 3 marca w Waszyngtonie na temat konkurencyjności w przemyśle oprogramowań. Zaproszeni do zeznań zostali także Scott McNealy, prezydent i CEO z Sun Microsystems, oraz Jim Barksdale, prezydent i CEO z Netscape Communications. Przedstawiciel Microsoft powiedział że Gates ma "o wiele wcześniejsze zobowiązania" które kolidują z datą przesłuchania, których to nie może podać ze względu bezpieczeństwa.
Adam Sohn powiedział że Microsoft wyśle innego z dyrektorów jeżeli Gates nie będzie mógł.

NOTATKA: Późniejsze informacje potwierdzają że Gates zapewnił że będzie zeznawał przed Komisją Senacką.

-źródło: InfoWorld Electric,
http://www.infoworld.com/cgi-bin/displayStory.pl?980212.whgates.htm


(3) Iomega debiutuje z multimedialnymi narzędziami, obcina ceny

Iomega Corp. wytoczyła nowe narzędzie multimedialne dla użytkowników PC-tów a także ogłosiła obniżkę cen na ich linię drajwów gromadzenia danych Jaz. Nowy Buz Multimedia Producer udostępnia narzędzia umożliwiające użytkownikom na przenoszenie zbiorów multimedialnych między różnymi produktami. Oficjale z Iomega mówią że, na przykład filmy domowe, zdjęcia i klipy dźwiękowe mogą być przenoszone między magnetowidem, kamerą cyfrową i PC-tem.
Narzędzie za $199, sprzedawane aktualnie w USA, zawiera kartę video capture, kontroler Ultra SCSI i towarzyszące oprogramowanie.
Iomega obniża także ceny na 1GB Jaz drajw z $399 do $299 dla modelu zewnętrznego i z $299 do $279 dla modelu wewnętrznego.

-źródło: PC Week Online,
http://www8.zdnet.com/pcweek/news/0209/13mbuz.html

(4) Sun zmierza do dochodowego Java

Po ponad dwóch latach udawania świętych, Sun Microsystem stara się zmienić Java na ofertę produkującą pieniądze. Ale czy JavaSoft jest w stanie przynieść profit, zapobiec wkroczeniu na teren swoich potężnych aliantów i utrzymać pochodnię Java. Większość krytycyzmu na temat Java, w ciągu ostatnich dwóch lat, koncentrował się dookoła niedojrzałości układu język-platformy. Jak mówią krytycy, nie robi wystarczająco dużo by utrzymać biznes. Zwolennicy, natomiast twierdzą że zmieni się to gdy nowe usprawnienia pojawią się w tym roku, szczególnie w obsłudze serwerów. A digitalizacja wszystkiego od telewizji kablowej do samochodów otwiera nowy rynek dla małych, wysoce kastomizowanych programów obliczeniowych.

-źródło: News.com,
http://www.news.com/News/Item/0,4,19129,00.html

powrót do poczatku strony

9 luty 1998 powrót do Nowosci komputerowe
(1) Przyjęto nowy standard dla modemów 56K

Większość producentów modemów przyjęło nowy standard 56K, usuwający główny ból głowy użytkowników komputerów poszukujących szybszy dostęp do Internetu. Standard został opracowany przez International Telecommunications Union, ramię Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), na konferencji w Genewie, Szwajcaria. Grupy robocze ITU dyskutowały na temat standardu przez niemal rok.
Większość graczy tego przemysłu witają z zadowoleniem nowy standard, który kończy zawziętą bitwę na rynku pomiędzy dwoma niekompatybilnymi technologiami 56K: X2, używanej przez 3Com Corp. (U.S. Robotics) oraz K56flex, popieranej przez Rockwell International i Lucent Technologies.

źródło: Computer News Daily,
http://nytsyn.com/live/Latest/


(2) Netscape próbuje znaleźć klienta na siebie

Netscape jest gotowy do aukcji, zgodnie z opublikowanym raportem The Wall Street Journal mówiącym że Netscape sprzedawać będzie część lub wszystkie jego wartości, powtarzając za nienazwanymi źródłami "znającymi sytuację". Jak donosi gazeta, America Online, Sun Microsystems, Oracle, oraz IBM są firmami zaliczanymi do grupy która jest w toku poważnych rozmów z Netscape na temat  zainwestowania lub zakupu firmy. Jak donoszą, AOL jest zainteresowany przejęciem lub zakupem popularnej web site Netscape. Oficjalnie Netscape odmawia komentarzy na temat plotki.

źródło: InfoWorld Electric,
http://www.infoworld.com/cgi-bin/displayStory.pl?98025.ehnetscape.htm


(3) Intel ma produkować 16 rodzaj Pentium II

Tegoroczna strategia Intel-a zapożyczona jest ze starej amerykańskiej tradycji: produkować procesor do każdego portu. Lub przynajmniej wielką ilość różnych czipów do serwerów i workstations. Podobnie do ich strategii dla komputerów desktop, Intel wypuści szeroką gamę procesorów Pentium II bazujących na ich nowej generacji architektury "Slot2", która zawiera nowy typ obudowy i usprawnione charakterystyki działania.
Uzupełni to wypuszczenie przynajmniej czterech Pentium II o architekturze "Slot 1"  czipów zaprojektowanych dla wysokowydajnych komputerów desktop i nisko-wydajnych serwerów, włącznie z 450MHz desktop czipem mogącym obsługiwać tytuły DVD, z nadwyżkową mocą obliczeniową.

źródło: News.com,
http://www.news.com/News/Item/0,4,18912,00.html


(4) Wątpliwa przyszłość PC-tów z Digital

Główne władze Compaq Computer Corp. napomykają że PC-ty z Digital Equipment Corp. i ich autonomia, 8000 sztuk, sprzedaży, może być wśród pierwszych ofiar połączenia się tych dwóch firm. Compaq najwyraźniej daje poparcie i mile wita mikroprocesor Alpha i linię serwerów. Jednocześnie, uważany za producenta komputerów, rozwija dywan powitalny dla Digital UNIX. Opisując PC-ty Digital jako " ...śmy", Vice Prezydent Compaq-a i Group General Manager od PC-tów Mike Winkler odmówił wyraźnych odpowiedzi na temat ich przyszłości.

źródło: PC Week Online,
http://www8.zdnet.com/pcweek/news/0202/06edigi.html

powrót do poczatku strony