January 1998 Issue "Łeb w łeb"

Laserowe drukarki kolorowe

Tektronix vs. Minolta vs. Lexmark vs. Hewlett-Packard

Jak były testowane
Tabela porównawcza produktów
Nowosci komputerowe
Ceny laserowych drukarek kolorowych spadają ale koszt jest stale duży i wybranie jednej z nich nie jest łatwe Wiele z nich jest tak optymalizowanych dla wydruku kolorowego że zasadnicze wyjście monochromatyczne jest upośledzone w jakości i prędkości, co doprowadza do sytuacji że drukarka kolorowa często musi być używana w połączeniu z drukarką monochromatyczną.

Przyjrzeliśmy się drukarkom kolorowym z Tektronix Inc., Minolta Co. Ltd., Lexmark International Inc., oraz Hewlett-Packard Co., tak żeby nawet małe i średniej wielkości firmy mogły pozwolić sobie na zakup ich i użytkowanie Tylko jedna, tj. HP, ma rynkowa cenę powyżej $5000 i nieoczekiwanie najtańsza drukarka w porównaniach wykonuje najlepsze kolorowe dokumenty.

W czasie testów drukarek kolorowych, nie przykładaliśmy zbyt dużo uwagi do prędkości jak do całkowitej jakości obrazu i powtarzalności. Ponieważ drukarki te na pewno będą pracowały w sieciach i używane będą ramię w ramię z laserowymi drukarkami czarno-białymi, spędziliśmy więcej czasu na sprawdzenie ich możliwości sieciowych. Żadna ze sprawdzanych drukarek nie sprawiała problemów w pracy z podłączeniem jej do portu równoległego.

Jeżeli twoja firma poszukuje foto-realistycznego wydruku to musi poczekać jeszcze trochę. Ten poziom jakości nie może być dostarczony przy obecnym poziomie cen. Jednakże, jeżeli potrzebujesz względnie niskim kosztem dodać profesjonalny kolor do prezentacji, raportów, lub materiałów reklamowych w swoje firmie to są tu wspaniałe oferty.


Phaser 560

  • Tektronix Inc.
    http://www.tek.com
  • Ogólnie dobra
  • Ciemne grafiki
  • Dlugi czas wydruków grafiki

Phaser 560

Spodziewaliśmy się że Phaser 560 z Tektronix Inc. będzie prawdziwym zawodnikiem w tym konkursie. Firma jest znana niemal całkowicie z ich linii kolorowych drukarek. Pomimo dobrego wydruku to nie mogła jednak konkurować z ogólna jakością jaka są w stanie dostarczyć drukarki Minolta i Lexmark.

Phaser 500 ma 1200 x 1200 dpi (punktów na cal) maksimum rozdzielczości lecz jest optymalizowana do 600 x 600 dpi wydruku. Drukarka dostarczana jest ze standardową pamięcią 8MB RAM, rozszerzanń do 72MB. także standardowy jest 32MHz AMD RISC procesor. Nasz system testowy był wyposażony w 40MB RAM.

Wydajność Phaser 560 jest oceniona na 14ppm (stron na minutę) dla monochromatycznego wydruku i na 4.7ppm dla koloru, z znaczeniem że mogła by być dwa razy większa gdyby była jako główna drukarka w małej firmie lub układzie zespołowym Phaser 560 może zmieścić 350 kartek papieru w standardowym konfiguracji. Jedyne zastrzeżenie jakie mamy do konstrukcji ogólnej drukarki to jej paleta wydruków. Wisi ona z boku maszyny, zajmując mnóstwo miejsca i przeszkadza w dostępie do palety wejściowej.

Phaser 560 umożliwia obsługę Adobe PostScript Level 2 i może obsłużyć PostScript Type 1, Type 3, oraz fonty TrueType . Ma zabudowane 17 fontów a dodatkowe typefaces mogą być wgrane do pamięci lub na opcjonalny twardy dysk podłączony do wbudowanego portu SCSI. Drukarka ma także dopasowanie kolorów Pantone i obsługuje Windows 95 ICM oraz Apple ColorSync sterowanie kolorów.

Tektronix zdecydowanie nie poskąpił na dodatkach i dokumentacji do Drukarki Phaser 560. Dostarczana jest z kilkoma aplikacjami softwerowymi i driverami dla tej wyłącznie drukarki, jak również ze 100-ma kartkami papieru o specjalnym połysku, 50-ma przeźroczystymi kartkami oraz Ethernet NIC.Dokumentacja jest wśród najlepszych jakie widzieliśmy i z przewodnikiem szybkiej instalacji., całkowicie wydrukowany manuał użytkownika dla wszystkich programów, manuał użytkownika drukarki oraz manuał administratora. Cała dokumentacja jest napisana w zrozumiały sposób i bardzo pomocna.

Networking. Ustawianie drukarki do pracy w sieci jest łatwe dzięki połączonej doskonałości dokumentacji i załączonego oprogramowania. Pod NT użyliśmy panel kontroli drukarek do dodania indywidualnych numerów dla IP oraz Subnet. Kiedy ta informacja została wprowadzona przeszliśmy do workstation i dodaliśmy drukarkę w prosty sposób dobrze opisany w dokumentacji. Jedyną drukarką z testowanych która była łatwiejsza do ustawienia to Lexmark.

Jakość wydruku monochromatycznego. Byliśmy pod wrażeniem czarno białych grafik wydrukowanych przez Phaser 500. Tekst był ostry, ciemny, i jednolity, umacniając naszą opinię że może być dwa razy szybszy gdy drukarka będzie jako zespołowa dla głównych dokumentów biura. Czarny toner używany przez drukarkę jest wysokiej jakości i wygląda dobrze nawet na zwykłym papierze biurowym.PPST dla Phaser 500 był trudny w niektórych przypadkach. Gdy przemówił konwertor renderingu zauważyliśmy że linie które były o kilka stopni od głównych kierunków nie były idealnie proste. Inne drukarki wykazały ten sam problem i Tektronix miał najmniejszy z nich z tym problem.

Jakość kolorów. Wyjście kolorów Phaser 500 było niezwykle gładkie i jednolite na wszystkich rodzajach papierów lecz było także ciągle ciemne. Jeżeli nie potrzebny ci doskonałej jakości wydruk to Phaser 500 jest dobrą drukarką, lecz problem kontrastu będzie zmorą dla specjalistów od grafiki i projektantów.

W obrazach .TIF, kolory nie były aż tak wyraźne jak powinny być i obszary gdzie detale światłocienia były ważne - jak odblask na szkle- tracił w rezultacie niektóre elementy. Było też kilka obiektów w tle które straciły na widoczności z powodu efektu pociemniania. Zmniejszanie kontrastowości powoduje zbytnie wypłowienie kolorów w wyrównywaniu strat w detalach.

Tektronix miał podobne problemy z obrazami JPEG. Obraz był zbyt ciemny i kolory na tym traciły. Jeżeli potrzebujesz drukarkę która będzie robiła dokładny render obrazu z ekranu to zdecydowanie są lepsze inne do wybrania z tego porównania "Łeb w łeb".

Jako plus można powiedzieć że Phaser produkuje czyste wydruki. Wszystkie ze zbiorów były bez smug, zarysowań, nieciągłości tonera lub jakiegokolwiek efektu który wskazywał by na kiepsko wykonany produkt.

Benchmarks. Były pewne ważne niezgodności w różnych prędkościach które wykazał produkt. Tektronix był znacznie wolniejszy niż inne sprawdzane drukarki przy wydruku dużych dokumentów graficznych. Było to zaskakujące biorąc pod uwagę wielką ilość pamięci RAM z którą system był przysłany.

20-to stronicowy dokument w Word zabrał 2 min 15 sekund do wydrukowania, włączając 26 sekund. na otrzymanie pierwszej strony.Test mieszanej grafiki i tekstu, który używa mniejsze 16-kolorów bit map grafiki, zajął 3min 34 sekund do ukończenia. PPST zajął 3min 32 sekund do ukończenia co jest całkiem szybko.

Zbiory JPEG i .TIF naprawdę ciągną drukarkę w dół. JPEG zabrał 15min 25 sekund do ukończenia podczas gdy .TIF zabrał 28min 57sekund. Inne sprawdzane drukarki były w stanie te prace graficzne w części tego czasu.

Ocena ogólna. Pomimo tego że Phaser 560 za $4995 nie jest najdroższą drukarką jaką testowali?my i jest łatwa w administracji, pociemnianie grafik i czas jaki jest potrzebny do wydruku dużych zbiorów wytrąca ją z listy najbardziej rekomendowanych. Jest dużo do lubienia w drukarce Tektronix-a lecz ma zbyt duże niedociągi w miejscach gdzie powinna być świetna - kolorColor PageWorks

Color PageWorks

Sprawdzaliśmy już poprzednio drukarkę Color PageWorks z Minolta Co. Ltd. i zasłużyła na doskonałe rekomendacje. Nawet przy nowych konkurentach, nasza opinia nie jest zmieniona- drukarka Color PageWorks zasługuje na tytuł najlepszej w warunkach oceny na ogólną jakość.

Color PageWorks dostarczana jest ze standardową pamięcią 4MB RAM, rozszerzaną do 68MB. Ta niewielka ilość pamięci nie ma wpływu na czas wydruku. Rozdzielczo?? 600 x 600 dpi jest utrzymana i standardowa pojemność 350 kartek papieru jest porównywalna do innych drukarek.

Drukarka używa procesor 33MHz RISC a jej wydajność oceniana jest na 12ppm dla monochromatycznego wydruku i 3ppm dla koloru. Może to być podwojone gdyby była główną drukarką lecz pewnie będziecie chcieli coś szybszego. Ethernet NIC jest dodany.

Dokumentacja dostarczana z Color PageWorks jest wystarczająca lecz nie wyróżniająca się. jest to jeden z obszarów gdzie Minolta mogła by starać się o poprawę.

Networking. Jedyne kłopoty jakie mieliśmy z drukarką PageWorks były wszystkie w dziale networkingu. Po prostu nie byliśmy w stanie doprowadzić ją do pracy w Windows 95 bez użycia portu równoległego a jedyna obecnie dostępna metoda podłączenia drukarki do sieci w NT jest przez emulację drukarki HP. Przy użyciu emulacji zadaliśmy komendę ARP i przypisaliśmy adres IP do jednostki-bardzo łatwo. Dodanie drukarki do workstation było równie bezproblemowe.

Szczególnie byliśmy oczarowani łatwością setup-u drukarki Minolty. Zainstalowanie tonera jest łatwizną i użytkownik może domyślić się tego bez zaglądania nawet do instrukcji.

Jakość wydruku monochromatycznego. Drukarka Color PageWorks produkuje najlepsze obrazy w odcieniach szarości wśród tych które testowaliśmy, lekko przewyższając Lexmark. Ma ten sam problem jak Tektronix podczas renderingu cienkich zbieżnych linii pod pewnymi kątami lecz ogólnie wydruk był ostry i wyraźny.

Tekst był wyraźny, tak jak wszystkich drukarek które testowali?my. Czarny toner jaki używany jest przez Minolta jest bardzo ciemny i jednolity i bardzo ulepsza każdy wydruk.

Jakość koloru. Drukarka Color PageWorks spisywała się lepiej w teście koloru niż konkurenci - jedyny produkt który był w stanie jej dorównać to był Lexmark. Wszystkie te detale w zbiorach .TIF z którymi inne drukarki miały kłopoty były wyraźne w wydruku Minolta.

Zbiory JPEG były również zadziwiające. Color PageWorks chwytał ogólną świetlistość obrazu i detale które wyróżniały się w wydruku porównawczym były dokładnie wychwycone przez drukarkę Minolta. Toner, specjalnie w obszarach czerni, był równo rozprowadzany i dokładnie rozprowadzany bez smug lub innych zanieczyszczeń. To, na prawdę, płynne rozprowadzanie nie było tak oczywiste z którąkolwiek inną drukarką.

Benchmarks. Nawet gdy Color PageWorks miała najmniejszą ilość RAM-u, to sprawiała się dobrze w testach czasowych i dostarczeniu kopii wysokiej-jako?ci. 20 stronicowy dokument tekstowy był wśród najwolniejszych zbiorów do wydruku, zabrał 32 sekundy do wyprodukowania pierwszej strony i 3min 46 sekund czasu w całości. Test mieszany tekstu i grafiki trwał także długo- 39 sekund dla pierwszej strony i 7 min 35 sekund dla całego dokumentu.PPST trwał 4 min 34 sekund do zakończenia.

Minolta spisywała się znacznie lepiej w testach kolorowej grafiki, zabierając 4 min 55 sekund do uzyskania zbioru JPEG oraz 7 Min 45 sekund do ukończenia zbioru .TIF. Pomimo że nie najlepsze to czasy w tym porównaniu, to są to całkiem dobre gdy weźmiemy pod uwagę cenę Minolta i ilość pamięci RAM.

Ocena ogólna. Color PageWorks jest chyba zbyt wolna do użycia jako główna drukarka grupy lecz jeżeli potrzebny ci wspaniały wydruk koloru przy rozsądnej cenie $3898 to nie może ona być pobita. Ogólnie, drukarka Color PageWorks zasługuje na nasze największe rekomendacje w tym porównaniu.Optra SC 1275n

Optra SC 1275n

Drukarka Lexmark International Inc.'s Optra SC 1275n oferuje dobry kolor, przyzwoitą prędkość i bezproblemowy networking. Bazuje na procesorze 66MHz RISC, Optra SC 1275n dostarczana jest z 32MB RAM, rozszerzanymi do 192MB. Maksymalna rozdzielczość 600 x 600 dpi oraz oceniana jest na 12ppm dla dokumentów czarno białych lub 3ppm dla wydruków kolorowych. Drukarka dostarczana jest z Ethernet 100BaseTX/10BaseT NIC i mnóstwem dokumentacji która jest zrozumiała i dobrze zorganizowana.

Optra SC 1275n obsługuje PostScript Level 2, PCL 5, oraz PCL 6 (mono), i jest skalibrowana w Pantone. W drukarce mieści się 400 kartek papieru na raz.

Networking. Setup drukarki w sieci NT nie może już być łatwiejszy. Ustawiliśmy adres IP, subnet i gateway z panelu sterowania drukarek i potem pozwoliliśmy workstation na szukanie jej przez załączony program MarkVision. Po znalezieniu mogliśmy dodać ją normalnie w NT i byliśmy gotowi do pracy.

Lexmark, mądrze dodał oddzielny przewodnik użytkownika dla karty sieciowej który ułatwia proces instalacji. Instalowanie tonera i setup drukarki było także proste, porównywalne do tego z drukarki Minolty.

Jakość wydruku monochromatycznego. Wydruk tekstu z Optra SC 1275n był ostry a czarny toner niemal był identyczny do tego z Minolty. Optra SC 1275n mogła by podwoić osiągi jako koń roboczy biura opierając się na jakości lecz czasy wydruku dla tego typu dokumentów były wolniejsze niż maszyny Tektronix. Prawdopodobnie będziecie chcieli użyć Optra SC 1275n jako dodatek do obecnej monochromatycznej drukarki laserowej a łatwe podłączenie do sieci pozwoli na osiągnięcie tego z niewielkim wysiłkiem.

Grafiki monochromatyczne były porządne lecz lekko wyblakłe. Proste dostrojenie kontrastu i jaskrawości likwiduje ten nie wielki problem i ponownie 1275n udowadnia że jest wystarczająco dobra do zasadniczych wydruków biura. Drukarka ta była podobna do Minolta Color PageWorks w swoich osiągach renderingu, cienkich zbieżnych linii- dobra lecz nie doskonała.

Jakość koloru. Wydruk koloru z 1275n był niemal tak dobry jak ten z Minolta, lecz ciemność czarnego tonera nie była aż tak doskonała. Obrazy mają swoją ledwo widoczną ziarnistość, coś co byliśmy w stanie zauważyć ponieważ mieli?my wydruki z innych maszyn do porównania.

Zbiory .TIF miały dobre detale lecz kolory były lekko wyprane i nie tak intensywne jak te z Color PageWorks. Ziarnisty wygląd wspomniany powyżej był najbardziej widoczny w tych wydrukach, tworząc ostre bryłki koloru w niektórych obszarach.

Zbiory JPEG wyglądały lepiej lecz obiekty czerwone w oryginalnym obrazie wyglądają zbyt różowo. Były też straty w detalach w niektórych obszarach gdzie kolor nie układał się zbyt gładko. Pomijając to, wydruki Lexmark Optra wyglądają lepiej niż te z Tektronix-a i znacznie wyprzedzają te z HP. Toner we wszystkich obrazach był równomierny i nie widzieliśmy żadnych zaciągnięć lub zarysowań.

Benchmarks. 1275n okazała się być w przeciętnych czasach testu prędkości. 20-to stronicowy dokument tekstowy trwał 3min 2sekundy do ukończenia wydruku i 30 sekund na pierwszą stronę. Zbiór mieszany zabrał 4min 14sekund z 44 sekundami na wyjście pierwszej strony. PPST wydrukowany w 2min 17sekund, najlepszy czas wśród drukarek które były testowane.1275n wydrukowała najszybciej zbiór JPEG, zabierając 3 min 54sekund. Spowolniała przy wydruku zbioru .TIF, który zabrał 9min i 4 sekundy.

Ocena ogólna. Optra SC 1275n za $4450 jest łatwa w administrowaniu i daje się rozbudować lecz nie może wygryźć Minolt-y Color PageWorks z pozycji jako najlepsza drukarka do grafik kolorowych. Pomijając to, drukarka Lexmark jest relatywnie niedroga biorąc pod uwagę jej standardową konfigurację i była by dobrą drukarką dodającą kolor do waszych dokumentów biurowych. Nie wiele tylko brakuje do dania jej największych rekomendacji wyboru.HP Color LaserJet 5M

HP Color LaserJet 5M

Hewlett-Packard Co. znana jest z ich solidnych drukarek monochromatycznych lecz ich Color LaserJet 5M nie będzie w stanie znaleźć wielu zwolenników. Color LaserJet 5M produkuje najniższej jakości dokumenty w kolorze ze wszystkich testowanych drukarek i była nawet więcej niż normalnie trudna do pracy w sieci- nie typowe dla produktu HP.

HP dostarczane jest z obfitą, 36MB RAM standardową pamięcią i zainstalowaną kartą JetDirect Ethernet. Pomimo tego że firma utrzymuje iż drukarka ma 1200 x 1200 dpi maksimum rozdzielczości to prawdziwa rozdzielczość jest 600 x 600 dpi. Ten wyższy numer uzyskasz gdy zastosujesz do wydruku technologię HP Image Resolution Enhancement i nie odzwierciedla to "czystej" rozdzielczości uzyskanej przez te komponenty.

Prędkość Color LaserJet 5M oceniana jest na 10ppm dla monochromatycznego wyjścia i 2ppm do 3ppm dla dokumentów kolorowych. Posiada procesor 40MHz AMD RISC i obsługuje PostScript Level 2 jak również usprawniony HP PCL 5 z kolorem i jest kalibrowana w Pantone. Dokumentacja jest obfita lecz niektóre obszary jak network setup wymaga poprawy.

Należy wspomnieć specjalnie o pojemnikach tonera. Dodanie tonera do innych drukarek była to prosta sprawa wymiany pojemników. W 5M musieliśmy ręcznie napełniać pojemnik przez wytrząsanie tonera z butli uzupełniającej. Jest to brudny sposób wykonania zadania lecz obniża to koszt ponieważ nie potrzeba kupować za każdym razem nowy cartridge.

Networking. Dodanie urządzenia do naszego NT kosztowało trochę pracy. Wpisaliśmy adres IP używając panel sterowania 5M a potem zainstalowaliśmy drajwy i załączony software JetAdmin.

Z powodu mylących fragmentów dokumentacji nasza instalacja była nie poprawna i trzeba było próbować kilka razy aby wszystko było zainstalowane poprawnie. Gdy wszystko to było już zrobione NT nie rozpoznało drukarki, lecz szybki telefon do obsługi technicznej naprawił? wszystko. Życzyli byśmy sobie by dokumentacja tego procesu była lepsza.

Jakość wydruku monochromatycznego. Wydruki z Color LaserJet 5M są czarne. Pomimo że tekst zyskuje na takim traktowaniu to obrazy monochromatyczne tracą mnóstwo detali. Szarości nie przenoszone są dobrze, dając wygląd wydrukowi jako fotokopia. 5M także zachowała się najgorzej w teście przenoszenia linii, rendering niemal wszystkich linii był poszarpany i za gruby.

Jakość koloru. To jest teren gdzie 5M traci najwięcej. Oprócz tego że dodaje zbyt dużo koloru magenta (purpura) do każdego drukowanego obrazu, 5M nie potrafiła zrobić renderingu kolorów tak wyraźnie jak najlepszy z produktów z którym konkurowała. Widać też było pionowe i poziome linie powodowane przez samą drukarkę i nie była to wina tonera.

Color LaserJet 5M była dobra w rozjaśnianiu detali takich jak odbicia i obszary niskiego kontrastu, lecz różowy odcień obrazów uczynił zmorą ręczną korekcję kolorów i kalibracji które to musieliśmy wykonywać dla każdego wydruku.

Benchmarks. 5M ma średnie czasy gdy drukuje wszystko oprócz kolorowych grafik. Zbiór tekstowy wydrukowany w czasie 3 min 41 sekund, zajął 42 sekundy dla pierwszej strony. Zbiór mieszany zabrał 6 min 35 sekund i niemal minutę na wyjście pierwszej strony, a PPST zabrał 4 min 58 sekund do wydrukowania. JPEG zabrał 8 min 30 sekund do zakończenia oraz .TIF trwał 14 min 51 sekund do wydruku- nie tak wolno jak Tektronix lecz niemal tak samo wolno.

Ocena ogólna. Color LaserJet 5M za $5199 zajęła ostatnie miejsce w wydrukach kolorowych a pomijając wysoką jakość jej tekstu, długie czasy wydruków nie dają jej być dobrą podstawową drukarką biura. Otrzymacie dużo więcej z produktów Minolta i Lexmark.


Napiszcie do nas Article translation by , with Sndhills Publishing, PCTD permition.